Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie značky

Historie automobilů VAZ (LADA)
V roce 1966 se mezi sovětským automobilovým průmyslem a italskou firmou FIAT uzavřela dohoda o technické spolupráci při zavedení velkosériové výroby malolitrážního automobilu.
Byl to Volžský automobilový závod. V jeho znaku je stylizované vyobrazení starodávného člunu s plachtou, kterého tvary současně představují písmeno azbuky B (čti v).
300.jpg


Výrobní technologie byly nakupovány na základě pečlivého výběrového řízení, a tak se zde uplatnily jen velmi dobře zavedené značky, ať se jedná o karosářskou technologii, povrchovou úpravu, roboty či obráběcí stroje. V automobilce nechybějí značky jako je Bosh, Kuka, Thyssen a desítky dalších, jejichž investice v Togliatti patří dosud k největším v automobilovém světě. V rámci zvýšení bezpečnosti práce, přesnosti a plynulosti výroby se v karosářské lisovně záhy objevily japonské mezioperační podavače. Do hlavní montáže byla zařazena operace "ochrana dutin metodou ML" atd. Projektovaná kapacita závodu byla 750 000 vozidel ročně.

S vozidly VAZ se u nás objevila první hromadně dovážená automobilová technika s vysokou užitnou hodnotou za přijatelnou cenu. Ve srovnání s tehdejšími automobilkami východního bloku vynikala vozidla VAZ rovnoměrnou kvalitou na které měli zpočátku zásluhu italští kontroloři.

Volžský automobilový závod patřil v prvních letech k nejmodernějším automobilkám na světě.